Inne zwierzęta nadgraniczne

Serdecznie zapraszam na mój blog równoległy MOŚCICKI 1929.




 
Tak a propos zwierząt na granicy II Rzeczypospolitej według przepisów wykonawczych do Rozporządzenia Prezydenta o granicach Państwa zawartych w Dz. Ustaw z 1937 r. Nr 11, poz. 84:

§ 27. [1] W strefie nadgranicznej wszyscy właściciele lub posiadacze koni i bydła rogatego powinni je rejestrować we właściwych urzędach gminnych, jak również w określonych terminach zawiadamiać o wszelkich zmianach zachodzących w stanie posiadania tych zwierząt.
[2] Jeżeli urząd gminny nie znajduje się na miejscu, zawiadomienia należy złożyć do miejscowego organu gminnego (sołtysa).

§ 28. Wojewoda w porozumieniu z dyrektorem ceł określa w drodze rozporządzenia sposób prowadzenia rejestracji, przewidzianej w § 27, formę i terminy zawiadomień oraz warunki wypasu koni i bydła rogatego w strefie nadgranicznej.
(.......)

§ 31. [1] Psy na terenie strefy nadgranicznej powinny być trzymane i prowadzone stale na uwięzi, o ile nie znajdują się w obrębie mieszkań i zabudowań gospodarskich w ten sposób zamkniętych lub ogrodzonych, że uniemożliwiają wydostanie się psa na zewnątrz.
[2] Powyższe nie stosuje się do psów owczarskich, przeznaczonych do pilnowania bydła oraz psów myśliwskich, o ile są zgłoszone we właściwej powiatowej władzy administracji ogólnej, zaopatrzone w odpowiednią oznakę i towarzyszą myśliwym lub pastuchom, jak również psów służbowych, należących do organów bezpieczeństwa i ochrony granic.
[3] W odległości 1 km od linii granicznej powiatowa władza administracji ogólnej władna jest zabronić trzymania wszelkiego rodzaju psów.

Strefa nadgraniczna obejmowała w zasadzie obszar leżący wzdłuż linii granicznej szerokości 2 kilometrów, licząc od linii granicznej. W wypadkach, w których tego wymagały właściwości terenu lub ukształtowanie granicy, strefa nadgraniczna mogła być rozszerzona do 6 kilometrów lub zwężona poniżej dwóch.